Nebezpečné bakterie, které si nosíme domů na botách
Boty jsou pro ženy i muže potřebným i módním doplňkem, bez kterého se jednoduše neobejdou. Kromě elegance s sebou ale přinášejí i nebezpečí v podobě různých bakterií, které se na nich usazují. Ty pak mohou výrazně ohrozit lidské zdraví.
I když budete svou domácnost každou chvíli cídit od půdy po sklep, přenosu nebezpečných bakterií do vašeho bytu či domu se stejně nevyhnete. Hned za dveřmi a všude v okolí je totiž doslova líheň nejrůznějších nebezpečných bakterií. A k jejich přenosu stačí málo - projít se venku a poté vstoupit domů, byť jen do chodby.
Studie vědců z Houstonské univerzity prokázala, že až 40 procent všech sledovaných domácností v oblasti vstupních dveří bylo kontaminováno bakterií Clostridium difficile. Podobně velké procento kontaminace pak bylo zjištěno přímo na podrážkách bot členů domácnosti, uvádí server Women´s Health magazine.
„Boty jsou kontaminovány z mnoha různých zdrojů, a lidé si tyto bakterie pak nevědomky přenášejí domů," potvrzuje autor studie M. Jahangir Alam. Nositeli spór bakterie je především trus různých zvířat, včetně ptáků.
Jakmile se spóry usadí na nějakém povrchu, jsou zde schopny žít i několik měsíců. Když se pak lidé dostanou náhodně do kontaktu s výtrusy bakterie, onemocní. Nejlepší prevencí, která dokáže snížit výskyt nákazy, je zouvat se venku, přede dveřmi, radí Alam.
Nepříjemné zdravotní komplikace
Největší problém při nákaze bakterií Clostridium difficile je její špatná léčitelnost, mnohé druhy jsou totiž rezistentní vůči antibiotické léčbě. Infekce způsobená touto bakterií vyvolává velmi nepříjemné vodnaté průjmy doprovázené silným zápachem stolice, které se mohou i vracet. Při větší závažnosti mohou přejít i v záněty tlustého střeva, případně končit i smrtí pacienta.
Některé případy mohou vznikat v souvislosti s užíváním běžných antibiotik, případně po ukončení léčby, kdy je střevní stabilita v nerovnováze.
Nedávný výzkum publikovaný v New England Journal of Medicine ukázal, že jen ve Velké Británii je infikováno bakterií Clostridium difficile až půl miliónu lidí ročně. Většina případů infekce byla zaznamenána u hospitalizovaných pacientů v nemocnicích, 35 % případů pak začalo někde jinde.
V České republice se počet vážných střevních problémů, jejichž původcem jsou nebezpečné bakterie (Escherchia coli nebo právě Clostridium difficile), od roku 2005 do roku 2014 zvýšil více než dvojnásobně. V roce 2005 bylo evidováno 2704 případů, v roce 2010 to již bylo 3343, v roce 2014 pak 6762 případů.
Zdroj: www.novinky.cz