Správný výběr obuvi z hlediska zdravého vývoje dítěte
Už někoikrát jsem se ve svých předchozích článcích zmiňoval, jak žalostná je situace s obouváním a stavem nohou u dnešních dětí. A téměř denně mi to potvrzuje ze své praxe také moje manželka - fyzioterapeutka. A sotva jsem otevřel nový obchod s dětskou obuví ve Znojmě, tak se to potvrzuje také u zákazníků.
Proto trochu opakování:
spousta dětí nosí příliš malé boty
nesprávnou volbou obuvi má mnoho dětí deformované nohy již od útlého dětství
mnoho matek potvrzuje, že své děti téměř nikdy nenechaly/nenechají chodit bosé
O vývoji nohou při prvních krůčcích a vhodných postupech při začátcích obouvání píšu v článku "Jak začít s obouváním u malých dětí" - ve zkratce:
1. Co nejdéle vydržet bosky nebo ponožky s ABS.
2. Až bude dítě chodit s jistotou a bez opírání začít s barefoot capáčkama.
3. Teprve pak pokračovat s klasickýma capáčkama a obuví, a nebo zůstat u barefoot obuvi.
V dnešním článku se ale zaměřím více na rady a doporučení ohledně bot
Na úvod chci zmínit, že se v naší společnosti vyskytuje na správné obouvání a volbu obuvi více názorů, které jsou podle mě způsobeny nedostatečnou komunikací mezi ortopedy, fyzioterapeuty a výrobci obuvi. Já se snažím komunikovat se všemi a proto nabízím obuv, která odpovídá mým znalostem a přesvědčení. A z mého přesvědčení vychází také následující text.
Stále ještě velká většina ortopedů už pro první krůčky doporučuje pevné kotníkové boty s malým podpatkem nebo zvýšením paty a anatomicky tvarovanou stélkou.
Pevná kotníková bota ale u nedostatečně vyvinutých nohou malých dětí omezuje volnost přirozeného pohybu a dochází také k přetěžování některých svalů. Pevná kotníková bota omezuje děti při hraní v nižších polohách. Kotníkové boty tedy raději nechávejte až na zimu, jako ochranu před zimou. Pro správnou stabilizaci kotníku je nejlepší nechat nohu přirozeně zatěžovat a zpevnit, jak popisuji také ve výše zmiňovaném článku.
Podešev
Malé děti by se měly naučit vnímat okolní terén nohama skoro stejně jako rukama. Je již prokázané, že to je důležité pro jejich pozdější správný fyziologický vývoj. Proto doporučujeme vydržet co nejdéle bosky a pak pokračovat s tenkými a ohebnými podrážkami.
Neohebná podrážka má totiž v mnoha směrech negativní vliv na správný vývoj příčné klenby.
Spousta matek své děti již od mala obouvá také do sportovní obuvi, protože tu máme vytvořený "kult značek", protože sportovní obuv je tak hezká....
Sportovní obuv je ale pro správný vývoj nohy naprosto nevhodná. Svým tvarem nohu často deformuje a proto je vhodná pro krátkodobé nošení pouze za účelem podání sportovního výkonu, ke kterému byla navržena.
U velkého množství moderních tenisek je také podrážka velmi vysoká, měkká a širší, než bota. Tyto vlastnosti často při dlouhodobém nošení vedou ke zvýšení svalového napětí v oblastí kyčlí a pánevního dna.
Podpatky
Při nošení bot s podpatkem dochází ke změně těžiště dopředu a dochází tak k nebezpečně zvýšeným nárokům na zapojení příčné klenby - zejména pokud není ještě dostatečně vyvinutá. Proto dopručujeme se podpatkům do věku 8-9 let pokud možno vyhýbat.
Tvar boty
Roztažení prstů je důležité nejen pro udržení rovnováhy, ale i pro správnou tvorbu příčné klenby a proto je vhodné volit dostatečně širokou obuv. Kosti dětské nohy jsou dlouho chrupavčité a proto se jejich tvar snadno deformuje dle používané obuvi.
Stélka
Do věku 2-3 let dítěte je anatomicky tvrovaná stélka "na obtíž" a do tohoto věku je vhodné nechat chodidlo přirozeně vyvíjet a posilovat, protože chrupavčitý oblouk nohy je v této době vyplněn tukovou tkání, která zde tvoří prřrozenou ochranu, než funkci převezmou dostatečně vyvinuté svaly.
Pozor také na těžké boty, které prodlužují krok, ale přetěžují svaly a znemožňují noze se právně zapojit do chůze.
Správné boty
dostatečně široká přední část, která umožní dostatečné roztažení prstů
nadměrek 10-12mm pro pružení nohy předozadním směru a možnost růstu
plochá podrážka bez podpatku, pružná a ohebná
plochá vnitřní stélka bez vyklenutí pro podporu klenby minimálně do 3 let věku
Boty vždy zkoušejte v zatížení a patu usazujte co nejvíce do zadní části.
Další dopručení:
Dopřejte dětem dostatek pohybu v členitém terénu
V létě jim dovolte chodit naboso
Vnímejte chůzi svých dětí naučtě je vás upozorňovat na malou botu a další nesnáze při chůzi
Více informací o správném obouvání a vývoji Vašich dětí se můžete dozvědět také na našich workshopech.